Asgari Hayat Şartları Dört Kişiye Yeter Mi?

Asgari Hayat Şartları Dört Kişiye Yeter Mi?

2 Nisan 2019 0 Yazar: Kredi Kartım

   Türkiye ‘de yaşam şartlarının ağırlaşması ve ekonominin boyut değiştirmesi ile birlikte geçim sorunları baş gösterdi. Dönemsel olarak yaşanılacak bir sorun olmadığı bilinse de birçok vatandaş bunun üstesinden gelinebileceği yönünde umut beslemekte. Geleceğe yönelik yapılan planlar, eğitim, sağlık, yatırım. Vb. ihtiyaçlar içinse hali hazırda vatandaşların planı bulunmamakla birlikte; artan ihtiyaç yoğunluğu altında ezilmektedirler.  Peki,’’ bu koşullarda asgari ücret ile dört kişilik bir aile geçinebilir mi? ‘’Bu soruya evet cevabını vermek oldukça zorlaştı.

   Nitelik bağlanımında bir beklenti olmaksızın insanların belli mesailer altında kısıtlı bir limit ile çalıştırmak hayat şartlarını olumsuza sürüklüyor ve karşılığında insanlar hak etmedikleri ücretlere tabii tutuluyorlar. Burada görmemiz gereken statünün günlük yaşantımızda işleyişidir. İnsanlardan birçok fedakârlık yaparak hayatlarına devam etmeleri beklenmektedir.. Günlük harcamalarımızda belli bir limit belirleyerek değişen ekonomik koşullara göğüs germeye çalışan asgari ücretli insanlar sosyal yaşantı bağlamında eksik kalabilmekteler. Tutumlu olmak …Galiba ‘’ Bu dönemde asgari ücretle geçinmek için neler yapabiliriz? Sorusuna verebileceğimiz cevap olabilir. Aile ekonomisine destek olmak üretkenlikten çok tüketim karşıtı bir tutum sergilemek ile mümkün olacağa benziyor. Hele ki bir evde iki tane öğrenci varsa anne baba daha fazla çalışmak zorunda kalıyor. Yiyecek, giyecek, eğitim hatta sağlık harcamalarının bile asgari ücret ile geçimini sağlayan aileler için alt seviyede olması gerekiyor. Aksi halde acil ihtiyaçlar için insanlar bankalara bağımlı hale gelebiliyorlar. Asgari geçim Türkiye‘nin en acı gerçeklerinden biridir. Ekonominin kötüye gitmesiyle birlikte kazancını elinde tutamayan asgari ücretli, aile geçimini, sağlamakta zorluk çekiyor. Çocukları ve kendisi için herhangi bir yatırım yapamıyor. Düşük maaşla çalışıp ev geçindirmeye çalışan ebeveynler kendi sosyal hayatlarında var olmamaya devam ediyorlar ki bu durum çocuklar içinde aynı seyir halinde gözüküyor.

Zor Günler Bekleniyor

    Tüketim karşıtı olmak için yapılan ‘’ilgi ‘’ çekici sunumlar karşısında asgari ücretliyi oldukça zor duruma düşürmekle birlikte bir ailenin yok olmasına bile neden oluyor. Asgari ücretli anne babaların izledikleri yol ise ev giderlerini ve kişisel harcamaları en aza indirgemek oluyor. Çocuklar için yapılan maddi kısıtlamalar eğitim ve kişisel bazı olduğundan belli başlı olumsuzlukları da beraberinde getiriyor. Ekonomik koşullar dikkate alındığında verilen emeğin karşılığını alamayan asgari  ücretli vatandaşları tasarruf dolu zor günlerin bekleyeceği gözüküyor.