Findex Kredi Notu Öğrenme

Findex Kredi Notu Öğrenme

8 Şubat 2019 14 Yazar: Kredi Kartım

Findex Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu, kişinin bankalar ile olan çalışmasını gösteren rakamsal değerdir. Daha önce hiç kredili ürün kullanmamış olan kişilerin kredi notu 0 olarak belirlenir. Kredili ürün kullanımı yapıldıkça bu değer artarak katlanır. Elbette artması için kişinin ödemelerini düzenli bir şekilde yapıyor olması şarttır. Ayrıca herkesin kredi notu findex denilen sistemde kolaylıkla görülebilir. Findex kredi notu öğrenme işlemi için en doğru adrestir. Bankalar bu sistemden çektikleri bilgiler ile müşterileri hakkında önceden bilgi edinebilirler. Ayrıca kişilerin de bu sistem üzerinden kendi kredi notlarını görme hakları bulunur. Ödemelere göre findex kredi notu artar ya da azalır. İşte herkesin merak ettiği, kredi notunu düşüren o durumlar;

 • Art arda kredi, kredi kartı ya da benzer kredili ürünlerine başvuru yapmak ve ret yanıtı almak,
 • Alınan kredili ürünlere düzenli ödeme yapmamak,
 • Sürekli kredili ürünler için asgari ödeme yapmak,
 • Son ödeme tarihleri dikkat alınmadan yapılan ödemeler,
 • Çok sayıda kredili ürüne sahip olmak ve borç yükü altına girmek,
 • Yeni edinilen her türlü kredili ürün,
 • Sık sık kredili ürün kullanmak.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Belki de bu soru milyonların aklını meşgul etmekte. Findex kredi notu yükseltme aslında kısa sürede yapılabilecek bir işlem değildir. Kişinin öncelikle bu süreçte sabırlı olması gerekmektedir. Ayrıca kredi notunun hangi skalada bulunduğunun da önemi büyüktür. Örneğin kara listeye giren kişi ile yalnızca birkaç ödemesi düzensiz olan kişinin kredi notu aynı zaman aralığında düzene girmez. Genellikle kara listeye girmiş olan kişilerin 4 – 5 yıl kadar kredi notunun düzene girmesini beklemesi gerekmektedir. İşte bunun dışındaki durumlarda findex kredi notu yükseltme teknikleri;

 • Öncelikle sık sık başvuru yapma alışkanlığından uzaklaşılmalıdır,
 • Var olan kredili ürünlerin ödemeleri düzene sokulmalıdır,
 • Asgari ödeme yapma alışkanlığından uzaklaşılmalıdır,
 • Ödemelerin son ödeme tarihinden sonra yapılmamasına özen gösterilmelidir,
 • Parçalı borçları tek bir ürün ile kapatmalı ve tek bir bankaya borçlanmaya çalışılmalıdır,
 • Gerekirse ipotek göstererek, borç kapatma kredilerinden faydalanılmalıdır,
 • Blokede olan ürünlere öncelik verilmeli ve blokeden çıkarılması sağlanmalıdır,

Findex Kredi Notu Yükseltme

Aslında findex kredi notu yükseltme, bankaların gözünde güvenilir müşteri olma anlamına gelmektedir. Bunun için öncelikle blokede olan ürünlerinizi taramanız gerekmektedir. Çünkü bloke her müşteri için oldukça kötü bir imaj oluşturmaktadır. Bunun için borç kapama kredilerinden faydalanmak mümkündür.

Bu krediler ile parçalı ve blokeli tüm borçlarınızı kapatabilirsiniz. Her zaman tek bir çatı altındaki borçlar, parçalı borçlardan çok daha iyidir. Ayrıca elektrik, su, doğalgaz ve telefon faturası borçları da doğrudan olmasa dahi, dolaylı olarak kredi notunu etkileyecektir. Fatura borcu bulundurmamaya, gününde ödemeye ve geçmişte kalan borçları kapatmaya özen gösterilmelidir. Eğer ödemelere ilişkin bir sorununuz yok, ancak yine de kredi notunuz istediğiniz aralıkta değil ise kredi kartı ve kredili mevduat hesabı gibi ürünlerinizin limitlerini düşürebilirsiniz.

Çünkü çok yüksek limitli kredili ürünler de kredi notunu doğrudan olumsuz etkileyecektir. findex kredi notu yükseltme taktiklerinden biri de hesapta para tutmaktır. Hesabınızda ne kadar para tutarsanız, bankalar için o kadar güvenilir müşteri olursunuz. Ayrıca sürekli olarak hesaplarınıza para giriş çıkışı sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra internet bankacılığını ve ATM’leri de sıkça kullanabilirsiniz. Ödemelerinizi genellikle banka ya da kredi kartı ile yapabilirsiniz. Bu sayede bankalar açısından daha güvenilir ve aktif müşteri pozisyonuna gelirsiniz ki kredi notunuz da o oranda artar. Tüm bu işlemlerden sonra kişiler Findex kredi notu öğrenme sisteminden yeni kredi notlarını kontrol edebilirler.

Findex Kredi Notu Kaç Olmalı?

Milyonların aklındaki bir diğer soru da Findex kredi notu kaç olmalı sorusudur. Çünkü kredi notu sebebi ile pek çok kişi bankalar ile çalışamaz noktaya gelmiştir. Bankalar da riskli müşteri portföyü oluşturmak istemez ve riskli kabul ettikleri müşterilere kredi kullandırmazlar. Kredi notu birden fazla aralıkta değerlendirilmektedir. Bu aralıklar;

 • 1 – 699 arası çok riskli,
 • 700 – 1099 arası orta riskli,
 • 1100 – 1499 arası az riskli,
 • 1500 – 1699 arası iyi,
 • 1700 – 1900 arası çok iyi.

Kredi Notum Düşük

Öncelikle 1 ile 699 arasında bir kredi notuna sahip olan kişiler için bankaların kısa sürede ret yanıtı verdiğini iletmekte fayda bulunuyor. Genellikle bu kişiler uzun yıllar kara listede bulunan ve birden fazla bankaya yüklü borçları olan kişilerdir. Bu kişilerin biran önce kredi notunu yükseltecek arayışlara girmesi gerekmektedir. Orta riskli grup da yine pek çok

bankadan hızlı şekilde ret alacak olan gruptur. Ancak bazı bankalar, müşteri portföyünü büyütmek amacı ile zaman zaman kampanyalar düzenleyebilmektedir. Kişinin düzenli gelirinin olması durumunda, bu kampanyalardan faydalanabileceği ihtimali bulunur.

Örneğin SMS ile ya da internet bankacılığından koşulsuz şartsız yapılan kredi başvuruları bunlardan bazılarıdır. Onay süreci biraz uzayabilir. Bu kişilerin de borç kapama kredilerine yönelmesinde fayda bulunmaktadır.

Kredi Notu Kaç Olmalı

Genellikle kredi notu 1100 ile 1499 arasında kalan az riskli kişiler, bankadan bankaya değişen bir kredi politikası ile karşı karşıyadır. Risk almayı sevmeyen bankalar bu kişilere de kredi vermek istemeyecektir. Ancak kişinin sigortası ve düzenli geliri var ise değerlendirmeye alınmaktadır. Genellikle bu kişilere kredi veren bankaların sayısı fazladır. Ancak kısa sürede kredi alabilecek olan kişiler kredi notu iyi ve çok iyi olanlardır.

Yani Findex kredi notu kaç olmalı sorusuna 1500 ile 1900 arasında demek mümkündür. Bu kişiler genellikle her bankadan kredi kullanabilirler ve başvuru yaptıkları gün kredi alabilirler. Üstelik kefil ve ipotek göstermelerine çoğu zaman gerek kalmaz. Gelirleri yüksektir ve ödemeleri düzenlidir. Bankaların en güvenilir müşteri portföyünde yer alırlar.

Öncelikle 1 ile 699 arasında bir kredi notuna sahip olan kişiler için bankaların kısa sürede ret yanıtı verdiğini iletmekte fayda bulunuyor. Genellikle bu kişiler uzun yıllar kara listede bulunan ve birden fazla bankaya yüklü borçları olan kişilerdir. Bu kişilerin biran önce kredi notunu yükseltecek arayışlara girmesi gerekmektedir. Orta riskli grup da yine pek çok bankadan hızlı şekilde ret alacak olan gruptur. Ancak bazı bankalar, müşteri portföyünü büyütmek amacı ile zaman zaman kampanyalar düzenleyebilmektedir. Kişinin düzenli gelirinin olması durumunda, bu kampanyalardan faydalanabileceği ihtimali bulunur.

Örneğin SMS ile ya da internet bankacılığından koşulsuz şartsız yapılan kredi başvuruları bunlardan bazılarıdır. Onay süreci biraz uzayabilir. Bu kişilerin de borç kapama kredilerine yönelmesinde fayda bulunmaktadır. Genellikle kredi notu 1100 ile 1499 arasında kalan az riskli kişiler, bankadan bankaya değişen bir kredi politikası ile karşı karşıyadır. Risk almayı sevmeyen bankalar bu kişilere de kredi vermek istemeyecektir.

Ancak kişinin sigortası ve düzenli geliri var ise değerlendirmeye alınmaktadır. Genellikle bu kişilere kredi veren bankaların sayısı fazladır. Ancak kısa sürede kredi alabilecek olan kişiler kredi notu iyi ve çok iyi olanlardır. Yani Findex kredi notu kaç olmalı sorusuna 1500 ile 1900 arasında demek mümkündür. Bu kişiler genellikle her bankadan kredi kullanabilirler ve başvuru yaptıkları gün kredi alabilirler. Üstelik kefil ve ipotek göstermelerine çoğu zaman gerek kalmaz. Gelirleri yüksektir ve ödemeleri düzenlidir. Bankaların en güvenilir müşteri portföyünde yer alırlar.

*Ücretsiz Sorgulama Kampanyası sona ermiştir.