Kredi Notunuzun Olmamasının Nedenleri

Kredi Notunuzun Olmamasının Nedenleri

23 Aralık 2019 0 Yazar: Kredi Kartım

Kredi notu ya da diğer adıyla kredi puanı, bireyin bankalar ile arasında oluşan her türlü mali durumun analizi sonucunda ortaya çıkan güvenirlik puanı anlamına gelmektedir. Bankalar, gsm operatörleri ve birçok kuruluş günümüzde ürün satışlarında ve kredi işlemlerinde kredi notunu referans alarak hareket etmektedir.

Kredi Notu Hangi Durumların Analizi Sonucu Oluşur?

Kredi notu çeşitli faktörlerin analizi sonucu oluşan sayısal bir değerdir. Bu değerin yüksek olması başvurulan kredinin onaylanmasını sağlayan en önemli veridir. Kredi notunu etkileyen faktörlere değinecek olursak;

1. En önemli faktör ödemelerin gecikmemesidir. 1 gün bile herhangi bir ödemenin geciktirilmemesi gerekmektedir. Bunun için ödemelerin mutlaka gelire göre finanse edilmesi gerekiyorsa kredilerin birleştirilmesi ve tek kredi haline gelmesinin sağlanması gerekmektedir.

2. Düşük limitli de olsa sürekli kullanılan kredi kartı, borcu zamanında ödendiği sürece kredi puanınızı olumlu etkileyecektir.

3. Borç miktarının çok olması da kredi notunu düşüren bir faktördür.

4. Art arda kredi başvurusunda bulunmak kredi notunu olumsuz etkilemektedir. Sıklıkla kredi başvurusu yapmak ve bir kredi bitmeden başka bir kredi çekmek bankalar gözünde sizin profilinizi olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle bir krediyi bitirmeden başka bir kredi çekmek kredi notu için olumsuz bir durum oluşturacaktır.

5. Borçların yapılandırılması kredi notunu olumsuz etkilemektedir.

6. Sanılanın aksine hiç borçlanmamak ve hiç kredi kartı kullanmamak kredi notunuzun yüksek olmasını sağlamaz. Borcunuzun az olsa kredi notunuz için olumlu olsa da asıl önemli olan bankalarla düzenli çalışmak ve verilen taahhütleri zamanında yerine getirmektir.

Kredi Notunun Olmamasının Nedenleri Nelerdir?

Bazı durumlarda bireyler sorgulama yaptıklarında kredi notu 0 görünmekte veya hiç görünmemektedir. Bu durumun başlıca iki durumu vardır;

1. Bankalarla hiçbir etkileşime geçilmemiş olması kredi notunun oluşmamasına neden olmaktadır.

2. Bankalarla çok uzun zamandır herhangi bir etkileşimde bulunulmaması da kredin notunun görünmemesine veya 0 olarak görünmesine neden olabilmektedir.

Son 5 yıl içinde bankalarla parasal etkileşimde bulunulmaması kredi notunun 0 çıkmasına neden olmaktadır. Bu problemi gidermenin en kolay yolu düşük limitli de olsa bir kredi kartı kullanmak ve ödemelerini geciktirmeden yapmaktır.