Ons Altın 6 yılın tepesine yaklaşırken Gram Altın rekor kırdı

Ons Altın 6 yılın tepesine yaklaşırken Gram Altın rekor kırdı

4 Ocak 2020 0 Yazar: Kredi Kartım

kredi-kartim.com – Altın, 2019’un son haftasında ABD ve Çin arasındaki uzlaşı tarafındaki optimist açıklamalar, ABD Dolar Endeksindeki gerileme ve risk iştahındaki artışa rağmen yükselişini korudu. 2020’nin birinci süreç gününde de çıkarını koruyan altın, bugün jeopolitik risklerle son ayların doruğuna çıktı. İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun Kudus Gücü Kumandanı Kasım Süleymani ve Iraklı üst seviye milis kumandanı Ebu Mehdi el-Mühendis ABD’nin Bağdat Havalimanı’na düzenlenen hava akınında öldürüldü. Bu atağın akabinde İran’ın sert karşılık vereceğini açıklaması ile riskli varlıklar gerilerken altın, petrol, yen ve frank ise yükselişe geçti.

Ağustoos ayında 1,560$ seviyesine çıkarak son 6 yılın doruğunu gören ons altın, bugün 1,550$ ile en yüksek seviyelerde süreç görüyor.

Yurt içinde ise hem ons tarafındaki sert atak hem de dolar kurunun 5,98’e yaklaşması ile Gram altın 298 TL’ye çıkarak rekor kırdı. Ağustos ayında 290 TL ile tarihi rekor kıran gram fiyatları, Aralık ayı içinde kademeli olarak 290 TL’ye kadar çıktı.

Yurt içinde hem ABD ile yaptırım risklerinin yüksek olması hem Libya sıkıntısı hem de TL’nin TCMB’nin devam edecek getiri indirimleri ile daha kırılgan hale geleceği tasası altın fiyatlarının rekor tazelemesine neden oldu.

Dün açıklanan imalat PMI 49,5 ile değişim göstermesi ve 50,0 büyüme eşiği altında kalmaya devam etti. Bugün açıklanan TÜFE ise Aralık ayında %11,84 oldu. Nema ile pahalılığın acilen derhal birebir seviyede olmasına rağmen iki değerli risk laf konusu. Biri pahalılığın biten baz tesiri ile tekrar yükselişe geçme mümkünlüğü olurken gayrısı ise merkezin getiri indirimine devam etmesi mümkünlüğü. Buna ek olarak gerek siyasi gerekse jeopolitik risklerin artması durumunda TL tarafında kayıpların artması yine kur-faiz-enflasyon döngüsüne neden olabilir.